Info

Z pasją o mocnych stronach

Dominik Juszczyk, certyfikowany trener Gallupa (Gallup-Certified Strengths Coach), pasjonat produktywności i autor bloga NearPerfectPerformance.com w swoim podcaście opowiada, jak wykorzystywać swoje mocne strony oraz mocne strony zespołu, aby osiągać więcej, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Słuchając podcastu, dowiesz się, jak rozwijać swoje mocne strony oraz jak korzystać z nich w codziennym życiu – w komunikacji z bliskimi i współpracownikami, w budowaniu zespołu, rozwijaniu się, w byciu bardziej efektywnym i produktywnym. Dominik dzieli się tym, co sam z sprawdził w praktyce. W audycji usłyszysz praktyczne porady, znajdziesz sprawdzone narzędzia oraz pomysły wykorzystania mocnych stron na co dzień. Działając w obszarze swoich mocnych stron, możesz osiągnąć więcej. Ten podcast może Ci w tym pomóc!
RSS Feed
Z pasją o mocnych stronach
2024
March
February
January


2023
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2022
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
September


All Episodes
Archives
Now displaying: Page 1
Mar 28, 2024

Troszczę się o wiele rzeczy. Tak już mam. Miałem. I nie wiem czy chcę mieć w przyszłości. Tęsknię do beztroski, nawet takiej chwilowej, do braku odpowiedzialności. Czy tym jest beztroska? Czy mają czterdzieści plus lat wypada być beztroskim i w ogóle tego chcieć? Zaprosiłem do rozmowy Andrzeja Tucholskiego. Rozmawiam z Andrzejem w podcaście co kilka lat i te rozmowy pomagają mi układać sobie w głowie różne tematy. Tym razem Andrzej pomógł mi pomyśleć o beztrosce. Warto posłuchać i usłyszeć czym jest beztroska, jak o nią dbać. No i czy wypada być beztroskim w moim wieku!

Notatki do odcinka i jego streszczenie znajdziesz tutaj.

Mar 14, 2024

Kto z ludzi wkoło Ciebie wie jak Cię obsługiwać? Jak działasz w stresie? Jak Ci dawać informację zwrotną? Kiedy działasz efektywnie i czego wtedy potrzebujesz?

Bardzo mało osób przygotowuje instrukcję obsługi siebie. A jest to względnie prosta aktywność, która natychmiast przynosi efekt w postaci lepszej, bardziej bezpośredniej komunikacji, łatwiejszej współpracy i zmniejszonej liczby konfliktowych sytuacji.

Przygotujesz swoją instrukcję obsługi siebie?

Streszczenie odcinka i materiały znajdziesz tutaj.

Feb 22, 2024

Planujesz projekt, chcesz osiągnąć jakiś ważny dla siebie cel. Zaczynasz od tego, że rozpisujesz zadania, nadajesz im daty, opisujesz kamienie milowe. To w wersji optymistycznej. W wersji mniej skutecznej zaczynasz działać, bez planu, który może doprowadzić Cię do celu, ale może też wyprowadzić Cię na manowce. 

Bardzo rzadko widzę, żeby osoby planujące prace nad celem zastanawiały się nad barierami, jakie powstrzymują je przed działaniem. A bardzo często te bariery uniemożliwiają działanie, nawet przy najlepszym planie. Co z tego jeżeli świetnie rozpiszesz swoje zadania, jeżeli np. barierą jest to, że regularnie się nie wysypiasz, albo że już teraz prowadzisz mnóstwo projektów?

Zapraszam Cię do przyjrzenia się Twoim barierom, rozbicia ich, albo przynajmniej uwzględnienia w swoim działaniu.

Notatki do odcina na stronie npp.run/232

Feb 8, 2024

Rada zawsze jest w kontekście. Kiedy patrzymy na kogoś, to zawsze widzimy działania i akcje, ale nie widzimy wszystkiego co jest w tle. Pamiętam, jak na początku podcastu i bloga, dużo mówiłem o produktywności rozumianej jako "ciśnięcie" i osiąganiu "więcej". Teraz mówię dużo o balansowaniu, szukaniu równowagi z jednoczesnym brakiem możliwości jej znalezienia. I tak czasem się zastanawiam, czy ja jestem hipokrytą, mówiąc teraz o tym balansowaniu, kiedy sam w przeszłości, w mocno konkretnej sytuacji życiowej, "cisnąłem" ile miałem sił. O tym jest ten odcinek podcastu. I o mądrym przyglądaniu się na kogo patrzymy i co wyciągamy z tego przyglądania się dla siebie. Zapraszam do rozmowy!

Notatki do odcinka znajdziesz TUTAJ.

Jan 25, 2024

Czy Twój model kariery jest spiralny? Spiralny, czyli taki, w którym na każdym kolejnym etapie, w każdym kolejnym miejscu w którym pracujesz, korzystasz z doświadczeń z poprzednich miejsc. Nie zmieniasz zawodu o 180 stopni, ale tylko trochę modyfikujesz, to co było Twoją pracą wcześniej. Ja zdecydowanie widzę ten model w swojej historii zawodowej. Na każdym kroku korzystam wiele z tego czego doświadczałem i nauczyłem się wcześniej. Zwłaszcza jako programista. I o tym jest ten odcinek - lekcjach, które wyciągnąłem z mojej przeszłości z IT. Zapraszam do słuchania i rozmowy!

Link do podsumowania odcinka.

Jan 11, 2024

Pamiętam, że kiedyś dążyłem do równowagi między pracą a życiem prywatnym. Pamiętam, że kiedyś budowałem tożsamość siebie jako osoby, która planuje i realizuje te plany. Pamiętam, że kiedyś budowałem obraz siebie, jako osoby, która podejmuje tylko przemyślane decyzje. A potem okazało się, że każde z tych "pudełek", które dla siebie stworzyłem, w pewnych momentach mojego życia bardzo mnie ograniczały. Okazało się, że jedną z większych umiejętności życiowych jakie buduję, jest przełączanie się między tymi "trybami", w zależności od tego co przynosi życie. Teraz chcę być jak linoskoczek, który nieustannie szuka równowagi, a nie jest w niezmiennym stanie równowagi. Ciekawy jestem co Ty o tym myślisz - o akcie balansowania, a nie stałym punkcie, jako czegoś do czego dążymy. Zapraszam do słuchania i rozmowy!

 

Notatki do odcinka znajdziesz tutaj. 

Dec 28, 2023

Zdolność do odpowiedzi - lubię to "rozwinięcie" słowa odpowiedzialność w wersji angielskiej. Responsibility - "respons" i "ability" - odpowiedzialność. Od dłuższego czasu mocno przyglądam się za co biorę odpowiedzialność i gdzie jej unikam. Zastanawiam się, jak brać ją w mądry intencjonalny sposób i nie brać jej tam, gdzie nie mam możliwości odpowiedź w zgodzie ze swoimi możliwościami. W tym odcinku mówię o odpowiedzialności za reakcje, język, relacje, ale też za granice (własne i respektowanie czyichś) oraz o odpowiedzialności za swoje talenty. Jestem bardzo ciekawy Waszego zdania o odpowiedzialności tak ujętej!

 

Notatki do odcinka dostępne są tutaj.

Nov 23, 2023

Osoby, które można zidentyfikować jako mające talent Osiąganie, są bardzo wytrzymałe i pracowite. Odczuwają satysfakcję, kiedy są zajęte i produktywne.

Zaprosiłem do odcinka Martę Stopyrę oraz Dariusza Kowalskiego - dwie osoby, których talent Osiąganie jest dojrzały. Cudownie było słuchać co można robić, aby z tego talentu korzystać w efektywny sposób, kiedy jest on mocną stroną. Ciekawie też było zobaczyć, w jak różny sposób (co oczywiście wynika też z innych pozostałych talentów), podchodzą do działania z wykorzystaniem tego talentu.

Jestem pewien, że każda osoba, która ma ten talent, wyciągnie z tej rozmowy coś ciekawego i praktycznego dla siebie. Zapraszam do słuchania!

 

Notatki do odcinka na: npp.run/227

Nov 9, 2023

Marzenia są realne do spełnienia? A może właśnie „prawdziwe” marzenia, to takie, które są nierealne. Inaczej nazywalibyśmy je celami lub projektami. Marzenia się spełnia, czy marzenia się spełniają? Większość tych pytań pyta o sprawczość. W tym odcinku podcastu opowiadam o tym, jak podchodzę do marzeń i jak jednak pracuję nad tym, aby je spełniać, a nie czekać na spełnienie. Zapraszam do słuchania i rozmowy!

Notatki do odcinka znajdziesz pod adresem npp.run/226

Oct 26, 2023

"Nie da się! Fajny koncept, ale u nas nie przejdzie!" To jedna z najczęstszych reakcji na koncept "pracy głębokiej". Kiedy opowiadam o nim w czasie webinarów czy warsztatów, to zwykle spotykam się z listą powodów, dlaczego praca w taki sposób jest niemożliwa. Wiem, że rzeczywistość jest inna. Znam wiele zespołów, które na różnym poziomie organizacji wdrażają pracę głęboką i mają z tego powodu konkretne zyski.
Dlatego poprosiłem o rozmowę Dariusza Izydora z firmy Roche Polska. Razem od czerwca uczestniczymy w programie w ramach firmy Roche, którego celem jest propagowanie i wdrożenie pracy głębokiej do codziennej pracy. Pracy głębokiej jako narzędzia do większego celu - to ważne w kontekście opowiadania o tym.

Zapraszam Was do posłuchania i dyskusji. Wyszła nam bardzo ciekawa rozmowa!

 

Więcej na stronie npp.run/225

Oct 12, 2023

Bardzo często słyszę o osobach, które zrobiły badanie CliftonStrengths (talenty Gallupa) i na tym skończyły pracę z tym narzędziem. A tak naprawdę cała siła tego narzędzia jest widoczna, jak zaczynamy używać tego narzędzia i wiedzy z niego wynikającej w praktyce. W tym odcinku dzielę się naprawdę prostymi w wykonaniu pomysłami jak korzystać z talentów. Nie tylko znać talenty, ale wykorzystywać dla siebie i innych. Dla niektórych będzie to przypomnienie, a dla innych może motywacja do zrobienia ich po raz pierwszy. Zapraszam do słuchania i przede wszystkim do działania!

 

Link do odcinka: https://npp.run/224

Sep 21, 2023

Osoby, które mają talent Organizator, potrafią organizować, ale są także elastyczne, co stanowi dobre uzupełnienie tej umiejętności. Lubią rozgryzać, jak połączyć wszystkie elementy
i zasoby, aby uzyskać maksymalną efektywność.

W odcinku o talencie Organizator usłyszycie Karolinę Majde oraz Wojtka Mrozika. Łączy ich, a właściwie to nas, bo ja też mam ten talent w top 5, talent Organizator. Jak zwykle przy okazji odcinków z serii Słownik talentów rozmawiamy o blaskach i cieniach danego talentu, o tym jak można produktywnie go wykorzystywać, na co uważać, ale też jak go rozwijać. Nie inaczej jest w tym odcinku! Zapraszam Was do poznania Organizatora dzięki Karolinie i Wojtkowi!

 

Notatki odcinka znajdziesz na stronie dominikjuszczyk.pl

A na stronie talentu, znajdziesz więcej materiałów o tym talencie! dominikjuszczyk.pl/organizator

Sep 7, 2023

Wizyta w ogólniaku, do którego chodziłem wywołała u mnie potok myśli i wspomnień. Czas szkoły średniej wspominam raczej jako trudny. Liceum skończyłem w 1999 roku i od tego czasu dużo się nauczyłem. Pomyślałem, że wiele z tych rzeczy, które umiem teraz i których uczę się teraz, cudownie byłoby umieć w wieku 17 lat. W tym odcinku opowiadam o nich. Ale też pytam Was o umiejętności, które uważacie, że przydałyby się nam w tamtym, licealnym, czasie. Czekam na rozmowę!

W odcinku mówię między innymi o tych umiejętnościach:

  • Medytacja
  • Uważność
    • Komunikacja
      • Słuchanie
      • Przekazywanie komunikatu
      • Taki głos, który mówi co zaraz powiem…
    • Emocje
      • Regulacja
      • Nazywanie
    • Interpretacja vs Fakty
    • Feedback
    • Zamiana zdania
    • Podejmowanie decyzji
      • Koszt alternatywny
    • Tolerowanie niepewności
    • Język
    • Potrzeby
  • Edukacja seksualna
  • Zarządzanie finansami
  • Relacje
    • Same się nie budują!

Szczegóły i streszczenie odcinka znajdziecie na: npp.run/222

Aug 17, 2023

Defensywne podejście w komunikacji pozwala mi unikać trudnych emocji, ale jednocześnie ogranicza moją zdolność do działania na podstawie faktów i danych. Przez to często nie dostrzegam pojawiających się szans. Od kilku lat uczę się rozpoznawania emocji, które towarzyszą mi, gdy otrzymuję informacje trudne lub potencjalnie szkodliwe dla mojego wizerunku. Wypracowałem różne mechanizmy, które pomagają mi pozostać otwartym nawet na skomplikowane tematy. O nich opowiadam w tym odcinku podcastu. Zapraszam do rozmowy!

 

Link do odcinka.

Jul 20, 2023

Nie lubię powiedzenia "możesz wszystko". Nie tylko uważam je za nieprawdziwe, ale też krzywdzące. Może nakładać presję działania w obszarze, w którym tak naprawdę tylko tracimy energię. Z drugiej strony często widzę, że sam mówię sobie, że czegoś nie mogę zrobić. W rzeczywistości okazuje się to ograniczające dla mnie. Wtedy rzeczywiście ograniczenia są tylko w mojej głowie. Jak rozpoznać jedno od drugiego? Wciąż się tego uczę. Ciekawy jestem Waszego spojrzenia na ograniczenia.

 

  1. Mówię o dwóch typach ograniczeń: zewnętrznych (takie jak prawa fizyki czy ograniczenia środowiskowo-historyczne) i wewnętrznych (ograniczenia umysłowe, myślenie).

  2. Zewnętrzne ograniczenia są poza naszą kontrolą, podczas gdy ograniczenia wewnętrzne są często wynikiem naszych przekonań.

  3. Warto umieć rozróżnianiać te dwa typy ograniczeń - pomocne w tym mogą być na przykład uważność, terapia i relacje z innymi.
  4. W podsumowaniu, rozpoznawanie ograniczeń nie zawsze musi prowadzić do zmiany, ale do zrozumienia i akceptacji.

 

Więcej znajdziesz w streszczeniu odcinka pod adresem https://npp.run/220

Jul 6, 2023

Kiedy prowadzę warsztaty z produktywności i efektywności osobistej i zespołowej, wspominam o kluczowych aktywnościach (nawykach), które pomagają w taki efektywny sposób działać. Zwykle wymieniam trzy kluczowe nawyki - jednym z nich jest REGULARNY przegląd tygodnia. Może on mieć różną formę, ale wydarza się co tydzień i zawiera element refleksji nad poprzednim tygodniem oraz przygotowanie do następnego. Ja sam już nieraz dzieliłem się swoim przeglądem tygodnia. Tym razem poprosiłem moich gości - Kasię John-Figarską oraz Marcina Kruszewskiego - o opowiedzenie jak wyglądają ich przeglądy tygodnia. Dużo się od nich nauczyłem i wiem, że także Wy też wiele wyciągnięcie z tego odcinka podcastu!

 

  1. Odcinek skupia się na warsztatach z produktywności i efektywności osobistej i zespołowej, przedstawiając kluczowe nawyki wspomagające efektywne działanie.
  2. Jeden z tych nawyków to regularny przegląd tygodnia, który obejmuje refleksję nad poprzednim tygodniem i przygotowanie do kolejnego.
  3. Goście odcinka, Kasia John-Figarska i Marcin Kruszewski, dzielą się swoimi doświadczeniami z przeglądem tygodnia, dając słuchaczom możliwość wyciągnięcia praktycznych wniosków i inspiracji.

Tekstowe streszczenie odcinka znajdziecie na tej stronie.

Jun 22, 2023

Pozwalam sobie nie wiedzieć co dalej. Od roku trochę błądzę i sprawdzam co nadal pasuje do mnie, a co już nie koniecznie. W tej chwili trochę wiem, ale większość jest dla mnie niejasna. Dlatego szukam i sprawdzam korzystając z wszystkiego czego się nauczyłem w ostatnich kilku latach. Jestem ciekawy co mi z tego wyjdzie. Też tak miewasz, że nie wiesz co teraz chcesz robić? Daj znać. Porozmawiajmy.

Jun 8, 2023

Co pamiętasz z zeszłego tygodnia? Dlaczego akurat te rzeczy, a nie inne? Dlaczego po pewnym czasie opowiadamy o wydarzeniach inaczej niż pamiętają je inne osoby? Pamięć jest niezwykłym mechanizmem, o którym coś już wiemy. Jednocześnie zostało wiele do odkrycia w tym obszarze. W tym odcinku rozmawiam o pamięci z badaczką pamięci Oliwią Zaborowską. Przybliżamy odpowiedzi na powyższe pytania, ale też stawiamy nowe. Ciekawe co zapamiętasz z tego odcinka! Zapraszam do rozmowy i dyskusji o tym!

May 25, 2023

Zmieniałem ostatnio kilka rzeczy w tym jak pracuję. Okazało się, że w racjonalnym podejmowaniu decyzji na przeszkodzie stanęła mi tożsamość, którą budowałem od 2015 roku. Ponieważ nazywałem siebie "freelancerem", myśl o powrocie do pracy w tradycyjny sposób (praca w biurze, w wyznaczonych godzinach) wydawała się... zdradą tej tożsamości. Na szczęście trafiłem na dobre materiały w odpowiednim czasie. Pomogły mi one przypomnieć sobie jakie miałem założenia tworząc tę tożsamość. Dzięki temu mogłem zadać sobie pytanie, czy nadal są aktualne. A od tego już była prosta droga do analizy tego co niesie ze sobą moja planowana zmiana. O szczegółach, między innymi o użytych modelach myślowych, opowiadam w odcinku podcastu. Zapraszam do słuchania i rozmowy!

May 11, 2023

Osoby, których talentem jest Optymista, mają entuzjazm, który jest zaraźliwy. Są radosne i innym udziela się ekscytacja tym, co mają zamiar zrobić.

Z radością siadałem do nagrywania odcinka o tym talencie. Zwykle kiedy spotykam osoby z tym talentem jest ciekawie i... optymistycznie. Często te osoby mają bardzo wysoką energię, która (jak w opisie talentu) jest zaraźliwa. W rozmowie próbowałem zrozumieć skąd się bierze taka energia, ale też co dzieje się w gorsze dni. Czy Optymiści i Optymistki zawsze są naładowani pozytywną energią? Zapraszam do rozmowy z Martą Jagusztyn i Robertem Przybyłowskim o tym talencie!

Apr 27, 2023

Trochę się śmiałem z kryzysu wieku średniego, głównie z tych stereotypowych jego przejawów. Z dużą dozą pewności twierdziłem, że mnie nie dopadnie. I nie dopada w ten najczęściej kojarzony z tym kryzysem sposób. Ale zauważam, że mając 43 lata dużo częściej przyglądam się temu co mogę fizycznie i mentalnie, oraz jak się te możliwości zmieniają. Jednym z moich sposobów radzenia sobie z tymi wątpliwościami i obserwacjami jest rozmawianie z osobami, które ten moment w życiu mają już za sobą i umieją mądrze na ten okres spojrzeć. Dlatego zaprosiłem do rozmowy Darka Palucha, z którym razem mamy 93 lata. Porozmawialiśmy o tym co się zmienia po 40 czy po 50 i jak do tego podchodzimy. Zapraszamy do słuchania i przede wszystkim do wymiany myśli!

Apr 13, 2023

Kiedy ostatnio rozmawialiście z bliskimi osobami o tym czym jest kobiecość i męskość? Co dla Was oznaczają te terminy w praktyce? Mówi się czasami o wojnie płci, o rywalizacji, o redefiniowaniu tradycyjnych pojęć. To wszystko jest wartościowe. Jednak dla mnie dużo bardziej wartościowe byłoby przeniesienie tej rozmowy na bliskie relacje - świetnie byłoby, gdyby istniała przestrzeń na wspólne uczenie się i definiowanie czym dla nas, w najbliższym gronie są te terminy i co się w pod nimi kryje w praktyce.

Właśnie o tym rozmawiam z autorką i autorem książki "Panie przodem" Marią Mazurek i Wojciechem Harpulą. Jestem pewien, że ta rozmowa i ta książka, da Wam świetny wsad do rozmowy z bliskimi osobami. Zapraszam do słuchania i rozmowy!

Mar 30, 2023

Mam wrażenie, że temat przebranżowienia jest teraz obecny wszędzie. Albo słyszę, że ktoś się przebranżowił, albo słyszę o tym, że ktoś pomaga w tym procesie. Sam zmieniałem swój zawód kilka razy, także między branżami. Pamiętam, że w tej drodze bardzo pomocne były historie przebranżowienia i zmiany od innych osób. Dlatego postanowiłem porozmawiać z dwoma osobami, które przeszły przez proces przebranżowienia. Moim głównym celem było wyłuskanie praktycznych czynności, które te osoby wykonywały, aby odnaleźć się w nowej branży. Zaprosiłem do podcastu Milenę Pawlak oraz Filipa Mastalerza. Dzięki ich historiom poznacie praktyczne sposoby podejścia do przebranżowienia się. Warto posłuchać!

Mar 16, 2023

Ten odcinek jest zamówiony przez osoby z mojej społeczności. Kilka osób na Instagramie zapytało mnie ostatnio co robiłem, aby przełamać się do tworzenia. Pomyślałem, że to ciekawy temat i opowiedziałem o tym w odcinku podcastu. Wyszedł mi z tego prosty proces, który powtarzam praktycznie przy każdym nowym obszarze, w którym coś tworzę - od prezentacji, przez bloga, podcast, próby z YT, Instagram i każde nowe medium. Myślę, ze ten proces przyda się nie tylko w obszarze twórczości, ale także w innych obszarach działania. Zapraszam do rozmowy!

Mar 2, 2023

Nie chciałem robić rozmowy o tym czym jest (i czym nie jest) stoicyzm. Chciałem porozmawiać o tym jak korzystać z konkretnych praktyk stoickich - negatywnej wizualizacji oraz dzielenia obszarów mojego życia na takie, na które mam wpływ oraz na takie na które wpływu nie mam. Chciałem porozmawiać o konkretach. I taką rozmowę nagraliśmy z Piotrem Stankiewiczem, promotorem stoicyzmu reformowanego. Oprócz tych praktycznych tematów rozmawialiśmy też o moim łączeniu stoicyzmu z egzystencjalizmem oraz delikatnie zahaczyliśmy o koncept wolnej woli. Warto posłuchać i sprawdzić jak te techniki działają dla Was.

1 2 3 Next »