Info

Z pasją o mocnych stronach

Dominik Juszczyk, certyfikowany trener Gallupa (Gallup-Certified Strengths Coach), pasjonat produktywności i autor bloga NearPerfectPerformance.com w swoim podcaście opowiada, jak wykorzystywać swoje mocne strony oraz mocne strony zespołu, aby osiągać więcej, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Słuchając podcastu, dowiesz się, jak rozwijać swoje mocne strony oraz jak korzystać z nich w codziennym życiu – w komunikacji z bliskimi i współpracownikami, w budowaniu zespołu, rozwijaniu się, w byciu bardziej efektywnym i produktywnym. Dominik dzieli się tym, co sam z sprawdził w praktyce. W audycji usłyszysz praktyczne porady, znajdziesz sprawdzone narzędzia oraz pomysły wykorzystania mocnych stron na co dzień. Działając w obszarze swoich mocnych stron, możesz osiągnąć więcej. Ten podcast może Ci w tym pomóc!
RSS Feed
Z pasją o mocnych stronach
2024
April
March
February
January


2023
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2022
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
September


All Episodes
Archives
Now displaying: 2022
Dec 15, 2022

Inspirują mnie historie osób, które znalazły się w jakiejś sytuacji, nie ze swojej winy i które postanawiają, że nie dadzą się zdefiniować temu co je spotkało, niezależnie czy to będzie choroba, wypadek, lub inna sytuacja ekonomiczna. O takiej historii rozmawiam z moją gościnią, Mają Makowską.

Maja jako dziecko dowiedziała się, że ma cukrzycę pierwszego typu. Bardzo często ta choroba równa się obniżonej aktywności sportowej i presji z otoczenia „aby na siebie uważać”. Maja niedawno ukończyła podwójnego IronMana. Byłem ciekawy jej historii i jak doszła do tego, że pomimo ograniczeń, może podjąć się takiego wysiłku. Dla mnie jej historia jest o dyskusji z tym co jest możliwe i co ogranicza. Oczywiście warto pamiętać, o tym jakie mamy zasoby, w jakim jesteśmy stanie, jakie mamy wsparcie - warto najpierw zająć się podstawami. Potem będzie przestrzeń na weryfikowanie tego co nasz ogranicza. Mam nadzieję, że spodoba się Wam nasza rozmowa! Zapraszam do dyskusji!

Dec 1, 2022

Z Danutą Rocławską rozmawiałem już w podcaście - o wypaleniu zawodowym. Po roku spotykamy się znów i dokładamy do naszej rozmowy kolejną cegiełkę - o tym jak perfekcjonizm może przyczynić się do wypalenia zawodowego. Ale mówimy też o tym, że pewne elementu perfekcjonimzu nie są złe. Oczywiście wiele zależy od naszej uważności oraz od naszych umiejętności wybierania wspierających postaw i działań. Jakie to postawy i działania? O tym dowiecie się z odcinka podcastu. Bardzo Was do niego zapraszam!

Nov 17, 2022

Osoby, których talentem jest Odpowiedzialność, biorą psychiczną odpowiedzialność za to, co obiecują zrobić. Są oddane ponadczasowym wartościom, takim jak szczerość i lojalność.

Do odcinka zaprosiłem trzy osoby, które mają ten talent w Top 5 i nie mogłem wybrać lepiej. W czasie rozmowy usłyszałem czym przejawia się ten talent w formie dojrzałej oraz jak wpływa na otaczające talenty. Nie zabrakło też odpowiedzialnego opowiadania o trudnościach wynikających z tego talentu - a ten w wersji niedojrzałej może dostarczyć sporo trudności. W tym odcinku podcastu usłyszycie o tym jak ten talent się przejawia, jak z niego korzystać. Zapraszam do przyglądania się swojemu talentowi Odpowiedzialność i do rozmowy z nami!

Nov 3, 2022

Łatwiej jest zacząć od białej kartki czy mają pytania, łatwiej wymyślać od zera, czy może szybciej jest kiedy możemy rozpocząć od tekstu, który możemy modyfikować? Rozmawialiśmy z Jackiem Kłosińskim o tym, że jako twórcy czasami chcemy dać za dużo, a może lepiej przygotować coś mniejszego, a przez to łatwiejszego we wdrożeniu. Mocno też zatrzymaliśmy się nad tym, że czasami łatwiej jest nam tworzyć niż dzielić się tym co stworzyliśmy. Co ciekawe, wnioski z tej rozmowy dotyczą nie tylko twórców i osoby, które sprzedają w Internecie. Ja z tej rozmowy zapisałem dla siebie wiele wniosków o tym jak przekazywać wiedzę np. moim synom. Serdecznie zapraszam do tej rozmowy i dyskusji. Jest bardzo praktyczna!

Oct 20, 2022

Pomyśl - co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy? Jeżeli ktoś Cię zapyta o Twoją pracę i o to jak Ci się tam pracuje, to o czym zaczniesz opowiadać? O wizji, misji firmy, czy może o tym, jak dogadujesz się z zespołem? O tym dla jakiej marki pracujesz, czy może o tym, czego się uczysz na co dzień i jak często możesz robić to, co lubisz? Marcus Buckingham i Ashely Goodall w swojej książce zebrali dziewięć mitów na temat pracy (które odnoszą się między innymi do pytań, które zadałem Ci wcześniej) i opisali na podstawie badań jak mają się one do rzeczywistości. Można z tego wyciągnąć ciekawe wnioski. Zapraszam Cię do dyskusji o tym, co ja wyciągnąłem z tej książki i wdrażam w praktyce.

Oct 6, 2022

Poznaliście mnie w bardzo dziwnym momencie mojego życia (to parafraza słynnego tekstu z "Podziemnego kręg" - You met me at a very strange time in my life.) Kiedy patrzę na historię podcastu "Z pasją o mocnych stronach" to czuję, że to zdanie bardzo pasuje do tego co czuję.

Kiedy zaczynałem nagrywać podcast, to nie myślałem o nagraniu dwustu odcinków. Patrzyłem na dziesięć do przodu. A jednak, przez ten czas, kiedy wiele zmieniałem w swoim życiu, powstawały kolejne odcinki, w których mam nadzieję, dawałem Wam, słuchaczkom i słuchaczom, coś przydatnego.

W tym odcinku chcę, żeby było podobnie - świętowanie świętowaniem, ale ma być praktycznie! Opowiadam o tym, co pomaga mi realizować długoterminowe projekty, które nie mają określonego końca oraz trochę o tym, co czeka za zakrętem. Zachęcam do słuchania!

Sep 22, 2022

Temat pomocy psychologicznej w firmie interesuje mnie od dawna. W czasach kiedy byłem liderem zespołu i a potem zespolow, zastanawiałem się, co jako firma możemy robić, aby wspierać pracownice i pracowników firmy. Teraz też jest mi to bardzo bliski temat - a może jeszcze nawet bardziej, bo wiele raportów na temat dobrostanu osób w firmie wprost pokazuje, że po pandemii taka pomoc jest potrzebna.

Czym jest taka pomoc? Na czym miałaby polegać? Co zrobić, aby osoby, które o taka pomoc proszę, nie były stygmatyzowane? Kto w firmie jest odpowiedzialny za zorganizowanie takiej pomocy?

Aby odpowiedzieć na te pytania zaprosiłem do rozmowy Aleksandrę Tokarewicz, która zawodowo zajmuje się organizowaniem takiego wsparcia w firmach.

Ciekawy jestem Waszego zdania na tem temat - jak to wyglada w Waszych firmach? Interesuje mnie zarówno perspektywa pracowników/pracownic jak i przedsiębiorczyń/przedsiębiorców. 

Sep 8, 2022

Kiedyś sprawdziłem z jak wielu źródeł informacji korzystam na co dzień - ile przeglądam stron internetowych, agregatorów artykułów, podcastów itd. Okazało się, że ta liczba jest bardzo niewielka. Zapytałem innych osób i okazało się, że nie jestem w tym osamotniony.

Tym bardziej jestem pod wrażeniem tego, co widzę w materiałach, którymi dzieli się gość mojego odcinka Kamil Stanuch! W jego newsletterze i na jego stronie na Facebooku, co rusz znajduję nowe, niespotkane wcześniej przeze mnie informacje. Postanowiłem porozmawiać z nim, jak to robi, że regularnie wyławia takie perełki z oceanu informacji. Jeżeli te Was to ciekawi, to zapraszam do przesłuchania naszej rozmowy!

Aug 25, 2022

Myśl o śmierci nie jest dla mnie trudna, jest wręcz odwrotnie - jest uwalniająca i pomaga mi przypominać sobie o tym co jest ważne. Jednocześnie zauważam, że nie jest to uniwersalne podejście. Rozmawiam o tym z ludźmi z mojego otoczenia i widzę bardzo różne reakcje - od ciekawości, do przerażenia.

Kiedy trafiłem na książkę Katarzyny Boni "Ganbare! Warsztaty umierania", to tytuł od razu mnie przyciągnął. Pochłonąłem książkę w kilka godzin i pomyślałem, że bardzo chciałbym porozmawiać z autorką, żeby lepiej zrozumieć dlaczego wiele osób ma takie podejście do tematu śmierci. Okazała się to bardzo ciekawa rozmowa, i co więcej, jest też praktyczna - pokazuje dlaczego warto oswoić się z tym tematem i jak to można zrobić. Zapraszam do słuchania i rozmowy!

Aug 11, 2022

Czy zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć do siebie lub pomyśleć "Nie da się"? Nie da się X - ja sam do siebie często mówiłem i nadal mówię. Oczywiście jest wiele obszarów, które faktycznie wpadają w tę kategorię. Ale wiele razy mówiłem "nie da się" tak automatycznie, że nawet nie sprawdzałem, czy na pewno jest to prawdą. Postanowiłem opracować sobie test dla tych rzeczy, które określam mianem "nie da się", żeby przynajmniej sprawdzić co się pod tym kryje i jakie mam nazwane i nienazwane założenia w tym obszarze. Okazało się, że w wielu przypadkach jednak coś się dało zrobić. Nie zawsze to było dokładnie to, co na początku zamierzałem, ale zawsze więcej niż nic. W tym odcinku podcastu dzielę się z Tobą moim testem i zachęcam Cię do sprawdzenia go w wybranym obszarze. No i jak zwykle, zapraszam do rozmowy i dyskusji!

Jul 28, 2022

Kiedy czujesz, że ktoś Cię docenia? Kiedy ostatnio, ktoś poczuł się doceniony przez Ciebie? Pamiętam, że miałem kiedyś z tym duży problem - z docenianiem, przyjmowania pochwał, zauważaniu okazji, aby komuć pokazać, że doceniam to co robi, że doceniam jako osobę.

A przecież tak niewiele potrzeba, aby zrobić to dobrze - włączyć uważność i zauważać dobre rzeczy, nauczyć się mówić o nich w takich sposób, że odbiorca/odbiorczyni dokładnie wie co dobrego zauważyliśmy.

Niewiele potrzeba też, aby nauczyć się przyjmować pochwały - uśmiechnąć się, podziękować, ucieszyć.

Ciekawy jestem jak Ty podchodzisz do doceniania. W odcinku dzielę się moimi doświadczeniami w tym obszarze. Porozmawiajmy o tym!

Jul 14, 2022

Zastanawiało mnie, co tak naprawdę sprawia, że po przeprowadzce za granicę sprawia, że czujemy się tam jak u siebie lub wręcz przeciwnie - obco. Postanowiłem zapytać u źródła. Zaprosiłem do odcinka podcastu Arona (który mieszka w Niemczech), Dominikę (mieszka w Norwegii) i Macieja (który mieszka w Czechach). Porozmawialiśmy o budowaniu swojego życia w innym państwie, poznawaniu kultury i wsiąkaniu w nią, budowaniu więzi społecznych. Niektóre wnioski moich gości i gościni były dla mnie zaskakujące. Zapraszam Was do posłuchania i do dyskusji! A może Wy też macie takie doświadczenia?

Jun 23, 2022

Wiele osób słyszało o błędach poznawczych - czyli pewnych wzorców postrzegania rzeczywistości, które przyśpieszają nasze działanie i minimalizują wykorzystaną energię, ale przez to sprawiają, że nie podejmujemy najlepszych decyzji i wyborów. Modele myślowe pomagają ograniczyć wpływ błędów poznawczych na nasze emocje, działanie i myślenie. Są to zaprojektowane i praktykowane sposoby działania i myślenia, które pomagają nam racjonalnie podchodzić do wybranych obszarów życia. Od jakiegoś czasu inwestuję energię i uwagę w budowanie i testowanie modeli myślowych, aby moje działanie było dla mnie bardziej efektywne. W odcinku dzielę się kilkoma modelami, z których korzystam. Zapraszam do słuchania i dyskutowania. 

 

Jun 9, 2022

Osoby, których talentem jest Odkrywczość, są zafascynowane ideami. Są w stanie znaleźć połączenia pomiędzy zjawiskami, które na pierwszy rzut oka są bardzo odległe.

"Ania! Możesz mi powiedzieć jakie masz pomysły na temat xyz? Bo ja nic nie umiem wymyślić!" Czasami dzwonię do Ani, jednej z rozmówczyń w podcaście o Odkrywczości i proszę ją o pomysły, a ona, w magiczny dla mnie sposób, podrzuca mi je w mgnieniu oka.
Ania, razem z Olą, opowiadają w odcinku o "błysku", który pojawia się, gdy przychodzi im do głowy pomysł oraz o tym jak tymi pomysłami zarządzają, dzielą się z innymi oraz uczą się robić to coraz bardziej efektywnie.

Zapraszam Was do posłuchania tego odcinka, wiele dowiecie się jak pracować z tym talentem lub budoać relacje z osobami, które ten talent mają dominujący.

May 26, 2022

Nie mam doświadczania z wracaniem po dłuższej przerwie do pracy. Moja najdłuższa przerwa w pracy to sześć tygodni zwolnienia lekarskiego po operacji kolana. Nie wiem jak się czują osoby, które wracają po dłuższej przerwie, np. mamy wracające z przerw po macierzyńskim i wychowawczym. Dlatego zaprosiłem do podcastu Kasię Weber i Sabrinę Fijalkowski, które mają takie doświadczenia. Rozmawiałem z nimi o tym jak się do takich przerw przygotowywały, co było pomocne, a co trudne. Poruszyliśmy temat wsparcia i jego braku. Dużo więcej rozumiem po tej rozmowie. Bardzo Was zapraszam do jej przesłuchania i jak zwykle do porozmawiania z nami!

May 12, 2022

Czego spodziewać się na pierwszym spotkaniu z psychoterapeutką lub psychoterapeutą? Jak wygląda takie pierwsze spotkanie? Będą jakieś testy? Czy można zmienić psychoterapeutkę/psychotereapuetę? Po czym będę wiedzieć, czy dobrze wybrałem nurt psychoterapii?

Otwarcie mówię o tym, że chodziłem na pscyhoterapię, a przez to często słyszę powyższe pytania. Nie jestem specjalistą od psychoterapii. Mam doświadczenie swojej. Nie wiem, czy te doświadczenia są uniwersalne (zapewne nie są). Dlatego zaprosiłem Joannę Gutral, która jest psychoterapeutką i która rewelacyjnie pomaga zrozumieć i oswoić temat psychoterapii. W naszej rozmowie odpowiadamy na część pytań, które wypisałem powyżej. A tak naprawdę, odpowiada na nie Joanna. Zapraszamy do słuchania i rozmowy!

Apr 28, 2022

Sprawczości, czyli tak naprawdę czemu? Przed rozmową definiowałem sprawczość jako wpływ na siebie i innych. Rozmowa z Andrzejem sprawiła, że delikatnie zmieniłem moją definicję. A rozmawialiśmy z okazji premiery książki "I co z tym zrobisz?", w której Andrzej pisze nawet tylko o sprawczości, ale wysokosprawczości. Wyszła nam świetna rozmowa. Zapraszamy do jej wysłuchania i dyskutowania z nami!

Apr 13, 2022

Osoby, które można zidentyfikować jako mające talent Naprawianie, są biegli w rozwiązywaniu problemów. Dobrze idzie im szukanie, co poszło źle i zastanawianie się, jak to naprawić.

Uwielbiam mieć w koło siebie osoby, które mogę poprosić o zweryfikowanie problemu i przedyskutować z nimi możliwe rozwiązania. A może przede wszystkim zastanowić się, czy dany problem w ogóle wymaga tego, aby nim się zajmować. Bardzo często są to osoby, które mają wysoko talent Naprawianie. Dla nich takie podejście, kiedy ich talent jest dojrzały, jest bardzo naturalne i łatwe. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Zapraszam do przesłuchania odcinka z moimi gośćmi Izabelą Nawrocką i Aronem Pasiecznym - opowiadają o tym jak może w praktyce wyglądać korzystanie z talentu Naprawianie.

Mar 31, 2022

Umiejętność wybierania i rozwijania nowych liderów i liderek nie jest powszechna. Wiele osób aspiruje do tej roli, ale nie każda osoba ma do tego predyspozycje lub nie jest na odpowiednim etapie swojego rozwoju. Kiedy wiadomo. że ktoś może być dobrą liderką lub dobrym liderem? Jakie są cechy dobrych liderów i liderek? Jak im pomagać się rozwijać? O tym i o wielu innych tematach związanych z budowaniem mocnych liderów i mocnych liderek rozmawiam z Dorota Jaworska i Karoliną Latos w najnowszym odcinku podcastu. Będzie nam bardzo miło, jak dołączycie do naszej dyskusji!

Mar 17, 2022
Co sprawia, że osoby, które się nie znają zaczynają ze sobą współpracować, rozpoczynają inicjatywę Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie, zakładają fundację i prężnie działają? Fascynują mnie takie historie. Kiedy usłyszałem o tej inicjatywie, wiedziałem, że chcę porozmawiać z jej inicjatorkami. Tym bardziej, że okazało się, że w tle miały swój udział także ich talenty. Zaprosiłem je do rozmowy w podcaście. W nagraniu usłyszycie czym się zajmuje Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie, jak działa, aby osiągać efekty, jak wygląda współpraca i co w niej pomaga. Od Anety, Aśki, Magdy, Marty, Patrycji i Zosi można się wiele nauczyć!
Mar 10, 2022

Praktycznie każda osoba notuje. Ja notuję, Pani notuje, Państwo notują.

Z jakiegoś powodu podejmujemy ten wysiłek. Czy to, co dzięki niemu zyskujemy, jest zadawalające?
Żeby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba najpierw wiedzieć po co notujemy i co potem z tymi notatkami robimy. Znając odpowiedzi na te pytania, możemy wprowadzać małe zmiany, które sprawią, że będziemy mieli lepsze notatki. „Lepsze” notatki w rozumieniu każdej osoby, bo dla każdego i każdej z nas znaczy to coś innego.

Żeby lepiej zrozumieć co dobre notatki mogą dawać, zaprosiłem do podcastu dwie osoby - Kasię Zdanowicz i Konrada Durlaka. Są na różnych etapach życia i kariery zawodowej. Widać to też w ich notatkach i systemach notowania, które opisują. Dzięki ich opowieściom możecie też sami dla siebie znaleźć odpowiedź na pytanie "czym dla Was są lepsze notatki". Zapraszam do przesłuchania i komentowania!

Feb 24, 2022

Często myślę o sobie, że jestem w drodze - obserwuję siebie, czytam, rozmawiam, myślę i wyciągam wnioski. Wynikiem tego często jest zmiana. Na przestrzeni lat, te mniejsze zmiany sumują się w widoczne zwroty w moim życiu, w niektórych przypadkach wręcz o 180 stopni. Czasami myślę o tych zwrotach wywołanych przez te zmiany i zastanawiam się, co jest stałe. Tyle już w życiu zmieniłem, także w obszarach, które uważałem za niezmienne, że czasami z ciekawością patrzę, na to co teraz uważam za stałe. Na czym buduję przestrzeń do zmiany? O tym możecie posłuchać w nowym odcinku podcastu. Zapraszam!

Feb 10, 2022

Czy ma znaczenie to jak mówisz? Czy słowa, które dobierasz mają znaczenie? Nie wiem, czy zadajcie sobie te pytania. Ja tak. W pewnym momencie zauważyłem, że nie zawsze używam poprawnego języka. No dobra, zwrócono mi uwagę. Od tamtego czasu z jednej strony uczę się poprawniej mówić, a z drugiej zastanawiam się, gdzie jest granica tego, że już jest ok. Co to znaczy "poprawnie"? Jak o tym rozmawiać z młodszymi? Jak odnajdywać się w gąszczu reguł, ale też w zmieniającym się języku? O tym wszystkim rozmawiam z moim gościem, Mateuszem Adamczykiem. Mam nadzieję, że słuchając naszej rozmowy znajdziecie odpowiedzi na niektóre z tych pytań. Miłego słuchania i jak zwykle zapraszam do dyskusji!

Jan 27, 2022
Zamknięcie projektu i jego podsumowanie jest dla mnie tak samą ważną jego częścią, jak jego uruchomienie i praca nad projektem. W czasie podsumowania wyciągam wnioski, zastanawiam się co było dobre, a co do poprawy. Przeszłości nie mogę zmienić, ale mogę się z niej nauczyć i wykorzystać wnioski w przyszłych projektach. W tym odcinku podcastu dzielę się z Wami moimi najważniejszymi wnioskami, przy okazji opowiadając o historii tego projektu i odpowiadając na Wasze pytania zadane na Instagramie. Moje niektóre wnioski są na tyle uniwersalne, że przydadzą się też Wam w Waszych projektach. Zapraszam do słuchania i dyskutowania!  
1